--------------------------

MÜDDETNAME HESAPLAMA

Müddetname hesaplama aracı şu anda yapım aşamasındadır.
İnfazRehberi.com Ülkemiz genelindeki farklı Cumhuriyet Başsavcılıklarında farklı uygulamalar olması nedeniyle İnfaz Hukukuna uygun şekilde net bir hesaplama işlemi yapıldığının garantisini şu an veremiyor.
Programda halen eksik olan hususlar olmakla birlitke süreli hapis ve küçük cezalarda ya da tek cezaların hesaplanmasında ise sıkıntı yok. Eksik hususlar tamamlandığında bu uyarıyı göremeyeceksiniz.

Hükümlü Bilgileri +

Hükümlü Doğum Tarihi

:

Doğum Tarihini Giriniz.

Cezaevine Giriş Tarihi

:

Cezaevine Giriş Tarihini Giriniz.

Mahsup Ekle +

Mahsup Başlangıç Tarihi

:

Mahsup Bitiş Tarihi

:

EKLE

Ceza Bilgileri

Ceza Türü

:

AÇIKLAMA

Ceza türünü yukarıdaki bölümden uygun şekilde seçiniz.

Suç Tarihi

:

Cezaya esas suçun işlendiği tarihi giriniz.

Mükerrir mi ?

:

AÇIKLAMA

Cezanın mükerrir olup olmadığını anlayabilmek için suçun hükme bağlandığı gerekçeli karara bakmak gerekir. Gerekçeli kararda cezanın verildiği hüküm bölümünde gerekli maddeler uygulandıktan sonra ceza miktarı belirlenir. Ceza miktarı belirlendikten sonra "Cezanın Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimine göre çektirilmesine" ya da benzeri bir ifade varsa bu infaz rejimi uygulanır.


Ceza Miktarı

: Yıl :   Ay :   Gün :  

Ceza miktarını yazınız.

İnfaz Rejimi

:

AÇIKLAMA

İnfaz rejimini yukarıdaki bölümden seçiniz. Cezaya uygulanacak infaz rejimini tespit edebilmek için gerekçeli karara bakmanız gerekmektedir. Aşağıdaki paragrafı okuyarak kısaca bilgi edinebilirsiniz.


1 5275 S.K. 107/2 Md. (1/3 İndirim)

- Bu infaz rejimi en fazla uygulanan infaz rejimidir diyebiliriz. Gerekçeli kararda cezanın verildiği hüküm bölümünde gerekli maddeler uygulandıktan sonra ceza miktarı belirlenir. Hemen altında "Cezanın Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimine göre çektirilmesine" ya da benzer bir ifade görmüyorsanız, yine gerekçeli karara baktığınızda hükümlü hakkında cezanın verildiği suç terör ya da örgütlü suçlar kapsamında değilse bu infaz rejimi uygulanır.


2 5275 S.K. 107/4 Md. Örgütlü suçlardan alınan cezalar (1/4 İndirim)

- Bu infaz rejiminin uygulanması için gerekçeli kararda hükümlü hakkında cezanın verildiği suçun terör ya da örgütlü suçlar kapsamında verilmiş ise uygulanır.


3 5275 S.K. 108 Md. Mükerrirlere özgü infaz rejimi (Hükümlü Lehine Olan İndirim)

- Bu infaz rejimine göre yatar miktarın hesaplanması daha karışıktır. Mükerrirlere özgü infaz rejiminde iki ihtimalden hükümlünün lehine olan seçilir. İhtimaller ise şöyledir.

a) İhtimal 1 : Cezanın 1/3 indirim üzerinden indirimi ve tekerrüre esas ceza miktarının indirim miktarına eklenmesi ile hesaplanır. Daha sonra mükerrirlere özgü infaz rejimine göre tekerrüre esas olan ceza miktarı hesaplanan yatar miktara eklenir. Misalen 12 yıl hapis cezası ve tekerüre esas cezası 6 ay olan bir hükümlü 12/3=4 YIL (indirim); 12-4=8 YIL (indirimle hesaplanan miktar); 8 YIL + 6 AY = 8 YIL 6 AY yatar miktarına sahiptir.

b) İhtimal 2 : Cezanın 1/4 indirim üzerinden indirimi ile hesaplanır. Misalen 12 yıl hapis cezası olan bir hükümlü 12/4=3 YIL (indirim); 12-3=9 YIL (indirimle hesaplanan miktar) yatar miktarına sahiptir.


Sonuç olarak iki ihtimal karşılaştırılarak hükümlü hangisinde daha az yatacaksa bu hesap üzerinden müddetname yapılır. Yukarıdaki örnekte 1. ihtimal yani 2/3 indirime tekerrüre esas ceza miktarının eklenmesi hükümlünün lehine olduğundan 8 YIL 6 AY üzerinden müddetname hesabı yapılır.

İnfaz rejimlerine ilişkin bu kısa bilgilendirmeden sonra (: yukarıdaki bölümden uygun olan ceza infaz rejimini seçiniz ve hesapla butonuna basınız.

Tekerrüre Esas Ceza

: Yıl :   Ay :   Gün :  

Tekerrüre esas ceza miktarını yazınız.

Paradan Çevrilen GÜn Miktarı

:  

Adli para cezasından çevrilen hapisin gün miktarını yazınız.

Adi Para Cezası Miktarı bölümüne adli para cezasından çevrilen yada bakiye kalan miktardan çevrilen hapis cezasını yazınız.

Örnek : 2.000,00 TL yerine 100 GÜN HAPİS cezası ise 100 yazmanız gerekmektedir.

Hapisten Dönme mi?

:

Para cezası rejimini seçiniz.

Öncelikle suç tarihi eğer 01.06.2005 tarihinden önce ise bu bölümü hiç dikkate almayınız.


Bu kısmı anlayabilmek için cezanın verildiği gerekçeli karara bakmak gerekir.


Eğer hapis cezasına hükmedilerek sonradan para cezasına çevrilmiş ise verilen para cezası hapisten dönmedir.

Örnek: 1 YIL HAPİS cezası ile cezalandırılmasına, 1/6 indirim yapılarak 10 AY HAPİS cezası ile cezalandırılmasına, hapis cezasının günlüğü 20 TL den olmak üzere 20x300 = 6000 TL olarak belirlenmesine" gibi


Diğer ihtimal cezanın "1 YIL HAPİS ve 50 GÜN ADLİ PARA CEZASI" ya da "120 GÜN KARŞILIĞI ADLİ PARA CEZASI" şeklinde verilmesi durumudur. Bu durumda ise cezaya indirim yapılmayacaktır.


Dikkat !!! 01.03.2008 tarihinden itibaren hapisten dönme para cezaları hariç para cezalarına şartla tahliye hükümleri uygulanmaz, yani indirim yapılmaz.

HEPSİNİ SİL
HESAPLA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>